رویکرد دادگاه ها به تأمین دلیل (1)

 
آموخته ها و اندوخته های یک دادفر
آیین دادرسی مدنی
رویکرد دادگاه ها به تأمین دلیل (1)
علی صابری
 
با سپاس از مصطفی کاظمی و نسیم بهرامیان و پیشکش به محمدرضا بوذری.
 
 کران و کنار
 
1- آن هنگام که اندر ماجرای روزگار دادفران را در سپهر عدالت می نوشتم درگیری دوست دادفرم با رئیس دادگستری نظرآباد به اندازه ی بسنده و شاید بیش از آن در دیدتان نهاده شد. بگذریم که نه به انگیزه انتقام و خودنمایی بلکه به پاسداشت باور آزادی بیان و آگاهی رسانی، به دست خودم مجله ها را برای دادگستری نظرآباد فرستادم و چهارشنبه 24 آبان 96 از طرف مدیر دفترکل و رئیس دادگستری آنجا با آهنگ صدایی کوچک کننده کمی ترسانده شدم. موضوع به کانون وکلای البرز اعلام شد و ... 
2- بماند که محمدرضا بوذری یکسال پس از درگیری با دادن نیابت فراخوانده شد و یک روز تمام از صبح تا عصر در دایره نیابت نشستیم تا متن شکایت رئیس دادگستری را برایمان خواندند. خط غلط، املاء غلط، انشاء غلط. کاش به دستم برسد و چاپش کنم. پرونده همچنان در جریان است.
3- آمدگان پیش مصطفی کاظمی این پرونده را در اختیارمان نهادند. هرچند پیمان آنها سر نگرفت اما محتوا را در اختیارتان می نهم. خودتان تاریخ ها را ببینید و داوری کنید. برتر آن می دانم که نگاهی حقوقی به این پرونده کنید و نه بر پایه ی درگیری دادفر و دادرس.
4- همکلاسی هایم در دوره ی لیسانس دانشکده حقوق، امرالله حضرتی رئیس کنونی دادگستری نکا و محمد مدانلو رئیس دادگاه انقلاب ساری که با اولی دوره ی فوق لیسانس را نیز پیمودیم و در جلسه ی دفاع از پایان نامه اش با موضوع « تولیت » نشستم، می گفتند که شهرستان مانند تهران نیست که سرپرست مجتمع، رسیدگی و دادرسی نکند. نمی دانیم نظرآباد مانند ساری و نکا است یا مانند تهران. اگر اولی باشد که هیچ اما دومی باشد شگفت است چرا رئیس دادگستری تنها در برخی از پرونده ها به دادرسی می نشیند؟!
 
پایه
 
1- درباره ی نقش تأمین دلیل و اثر آن و چگونگی تکیه دادگاه بر آن بازاندیشی کنیم و موشکافانه این پرونده را ببینیم.
2- محمدرضا بوذری پرونده دیگری در شعبه 103 داشت که آن جا نیز هوده بردن دادگاه از تأمین دلیل درخور درنگ بیشتر است. هرگاه در اختیارم نهد برایتان می آورم.
3- داوری درباره ی فراز و فرود دادنامه ی پیش رو و رفت و برگشت از تأمین دلیل به نظر کارشناس و باز به تأمین دلیل با شما خوانندگان. جدا از رفتارهای پیشین دادرسی با همکار دادفرمان این پرونده را به داوری بنشینید و نظرتان را بنگارید.
 

دکتر علی صابری 1809 بازدید 1397/01/29 0 نظر

دیدگاه کاربران

;

;

شبکه های اجتماعی

رفتن به بالا

لطفا کمی صبر کنید ...