خیانت در امانت

 
آموخته ها و اندوخته های یک دادفر
خیانت در امانت در رویه قضایی ایران
علی صابری
 
با سپاس از همکارانم مهدی شیرخانی و آناهیتا احمدی
 
1- امانت شرعی و قانونی و قراردادی در حقوق مدنی مورد بحث قرار گرفته اند اما معلوم نیست کدامشان به راستی موضوع ماده 674 قانون تعزیرات هستند. به عبارتی سپرده شدن در حقوق کیفری همچنان موضوع گفت و گو است.
2- درباره ی اینکه بیشتر جرائم در بخش عنصر مادی با حقوق مدنی ارتباطی ناگسستنی دارند با آوردن نمونه پیش از این چند باری چیز نگاشته ام.
3- با وجود آنکه می شد منتظر واخواهی و تجدیدنظرخواهی دادنامه ها ماند و قرارمان با آقا مهدی نیز همین بود اما برآن شدم تا ببینید و داوری کنید. حتی در یک حوزه قضایی آن هم دادگاه بخش چه اندازه دگرسانی بین دیدگاه ها وجود دارد. در فرض ثبوت سپرده شدن مال غیر منقول به پیمانکار و آسیب دیدن یا خراب شدن آن، خیانت در امانت دانسته شده اما در دادنامه های دیگر با وجود همسانی های برگرفته شده از حقوق مدنی اعمال انتسابی جرم دانسته نشده اند. این بلاتکلیفی ها در موضوعاتی چنین ساده موجب می شود در امور روزمره باقی بمانیم و هیچ چیز پیش نرود و درجا بزنیم. اما شوخی جدی جایی نوشتم که همین ها باعث می شود ما دادفران افسرده نشویم. حقوق می خواهد جلو برود و می خواهد نرود! (بنگرید به اندر ماجرای روزگار دادفران،  چاپ شده در سپهر عدالت)
 
 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر علی صابری 2613 بازدید 1397/11/16 0 نظر

دیدگاه کاربران

;

;

شبکه های اجتماعی

رفتن به بالا

لطفا کمی صبر کنید ...