تکیه بر اسناد حقوق بشری

 
آموخته ها و اندوخته های یک دادفر
تکیه بر اسناد حقوق بشری در دادنامه های دادگستری ایران (1)
علی صابری
 
پیشکش به دوستانم صابر نیاورانی و علی کمالی که از این جنس هستند و نیز بچه های دفترم جواد فراهانی و مهدی انوشه ئی که این درس را خوب آموخته اند و با سپاس فراوان از جناب آقای رستمی دادرس دادگاههای استان مازندران.
یکم دسامبر 10 آذر روز جهانی حقوق بشر گرامی و خجسته باد.(10 آذر 96)
1- بیش از ده سال پیش به سفارش خواهرم هنگامه صابری جستجو برای یافتن دادنامه هایی که در آن ها بر قانون اساسی تکیه شده بود را آغاز کردم. دادنامه هایی که بر پایه ی اصل 37 حکم برائت متهم را صادر کرده اند به کنار. در میان دیگر دادنامه ها چیز چندان چشمگیری نیافتم. جا دارد یادی کنم از آرش صادقیان که در این راه کمکم کرد. پروژه ناتمام ماند .
2- مرداد ماه امسال در میان شیمی درمانی که در حالیکه در راهِ دادن آزمایش خون بودم با مصطفی کاظمی دادنامه ی جناب رستمی را دیدم و البته خودشان را جمعه 31 شهریور در منزل سیدامرالدین حجازی. مابقی ماجراها در نامه ها که خواهید خواند آمده است.
3- در این باره گفتنیِ چندانی ندارم. بیشتر علاقه مندم تا متخصص، تنها امیدوارم جناب رستمی لطف کرده بازهم دادنامه برایم بفرستند. هرچند دادنامه هایشان خیلی جاهای دیگر نیز پخش شده، سپاسگزار خواهم بود اگر این بخت به من نیز داده شود. دادنامه ها آنچنان که شنیده ام در شبکه تلگرامی دکتر رضا اسلامی، استاد حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی دیده می شوند. کمیسیون حقوق بشر اسلامی نیز آن ها را نمایان ساخته. دکتر زمانی استاد حقوق بین الملل دانشگاه علامه نیز همچنین، و جاهای دیگر.
4- از مهرداد یزدانی هنگامی که دادرس شعبه 218 بودند دستور موقتی خواندم مبنی بر ثبت نام کودکی در مدرسه با تکیه بر پیمان نامه ی حقوق کودک. آن را نیز خواهم یافت و خواهم آورد و نیز ایشان در دادنامه هاشان به خواسته ی تغییر نام کوچک کمی حقوق بشری می نویسند .
 

 

جناب آقای رستمی
دادرس ارجمند دادگستری جمهوری اسلامی ایران شعبه 12 دادگاههای تجدیدنظر استان مازندران
با درود و سپاس
( دادرس را همپایه پارسی قاضی برگزیدم که پیوندی با بخش بندی رئیس و مستشار و مانند آن ندارد.)
    دوشنبه 12 تیر 96 برای انجام کاری به شهر ساری آمدم. پس از سالها (23 سال) یا به دیگر سخن از پایان دوره کارشناسی حقوق در دانشکده حقوق و علوم سیاسی  تهران تیرماه 1373 همشاگردی خویش محمد مدانلو همکار پیشین شما در دادگاه استان و رئیس کنونی دادگاه انقلاب را ندیده بودم. در گپ و گفتی با نامبرده از به چالش کشیدن دادنامه ها گفتم و واکاوی علمی آن ها. گفت و گو به دادرسان شعبه ی 17 دادگاه استان رسید، جنابان آقایان عیسی زاد و ثنایی راد که یکی از دادنامه های ایشان را از جهت نگارشی درستون حقوق و ادبیات هفته نامه نقش نو به داوری نشسته بودم و اکنون در سایتم به نشانی www.alisaberi.ir  قرار گرفته است. محمد مدانلو نام شما را برد و اینکه دادنامه های حقوق بشری صادر می کنید. قرار بود اگر فرصت شود آن روز خدمت برسم، آشنا شویم و گپی بزنیم که نشد. پس از آن یکی از دادنامه های شما را در کانال تلگرامی دکتر حسن محسنی استاد آیین دادرسی مدنی دانشگاه تهران دیدم. دادنامه حقوق بشری بود اما موضوع اجازه ازدواج که چندان شگفت و درخور نقد نیست. بی گمان دادنامه های دیگر و بهتری هم دارید. اگر دوست داشته باشید آن ها را در اختیارم نهاده تا در سایت قرار دهم و نیز دیگر مراودات و مبادرات علمی. به هرحال منتظر پاسخ و تماس جنابعالی می مانم.


بادوباره گویی سپاس
علی صابری

دوست گرامی و سرور ارجمند جناب آقای دکتر رستمی

 

با درود و سپاس

     از گفتگوی با شما به تاریخ جمعه 31 شهریور 96 بسیار خرسند شدم و همچنان منتظرم که دادنامه های خویش را برایم بفرستید به هر وسیله که برایتان راحت تر است. تلگرام با شماره ای که اعلام کردم (09192691369) ، ایمیل به آدرس saberlaw@gmail.com و یا در بخش ارتباط با ما در سایتم به نشانی www.alisaberi.ir یا حتی کپی دادنامه ها با پست به نشانی مندرج در این سربرگ . اینک به رسم یادبود و برای رهایی از خشکی علم حقوق سه کتاب پیشکش شما می کنم. نخست «لمس بام دنیا» خاطرات کوهنورد آمریکایی بدین امید که در راه ارتقاء بشریت به سوی قله حرکت کنیم و یادمان باشد کوه آمیخته ای از سه حرف است؛ کاف : کوشش ، واو : وقار ، ه : همکاری . دوم «راویان روایت تو» به قلم سعید عباسپور دکتر روانکاو و داستان نویس کم بینا و سوم یک کتاب شعر نگاشته ی پسرعمه ی اینجانب. امیدوارم خوشتان بیاید و لذت ببرید. راستی فرمودید که دو سال پیش نامه ای برای شما نوشتم که هرچه گشتم آن را نیافتم اگر متنش را برایم بفرستید قدردان خواهم شد. چه، می خواهم آن را هنگام بازپخش دادنامه هایتان در سایت جای دهم.

بادوباره گویی سپاس

علی صابری

 

 

برای مشاهده ادامه دادنامه ها کلیک کنید.

 

دکتر علی صابری 2418 بازدید 1396/09/10 0 نظر

دیدگاه کاربران

;

;

شبکه های اجتماعی

رفتن به بالا

لطفا کمی صبر کنید ...