اطلاعیه

 

قابل توجه همه ی دوستان و همکاران به ویژه دوستان نابینا

بخش نابینایان کتابخانه مرکزی پارک شهر تهران برگزار می کند:
کارگاه داستان نویسی (نویسندگی خلاق)، با تدریس دکتر سعید عباسپور، صاحب آثاری چون: بوی تلخ قهوه، پیاده روی در هوای آزاد، صداهای سوخته، راویان روایت تو.
زمان: پنجشنبه سوم بهمن ماه، از ساعت ۹ تا ۱۳
نشانی: خیابان وحدت اسلامی، خیابان بهشت، درب شماره ۴ پارک شهر، کتابخانه مرکزی پارک شهر
جهت ثبت نام در کارگاه با شماره ۵۵۱۶۳۶۸۶ تماس حاصل فرمایید.
لازم به ذکر است ثبت نام در این کارگاه رایگان بوده و اولویت با کسانیست که زودتر ثبت نام کنند.

سرفصل های کارگاه:
-مروری گذرا بر تاریخچه داستان به مفهومی که امروز می شناسیم در جهان و ایران
-ضرورت نوشتن, چرا داستان می نویسیم؟
-تعریف و مؤلفه های کارکردی داستان
-آیا نویسندگی شدنیست، یا بودنی؟ ما نویسنده به دنیا می آییم یا نویسنده می شویم؟
-چند تکنیک ساده برای تقویت فرایند خلق و خیال

دکتر سعید عباسپور، متولد ۱۳۳۸ از اوایل دهه شصت به عنوان نویسنده، فعالیت ادبی خود را آغاز نمودند. وی طی این سال ها علاوه بر چاپ داستان هایی در مجلات ادبی، چهار اثر به نام های: بوی تلخ قهوه، پیاده روی در هوای آزاد، صداهای سوخته، و راویان روایت تو را قلم زده و منتشر کرده اند. این آثار جوایز متعددی را در جشنواره های مختلف برای ایشان به ارمغان آورده اند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
برنده جایزه مطبوعات و نیز کاندیدای بهترین مجموعه داستان گلشیری، برای کتاب بوی تلخ قهوه.
برنده جایزه یلدا ۱۳۸۰، برای کتاب پیاده روی در هوای آزاد.
برنده جایزه مهرگان ۱۳۸۴ به عنوان بهترین داستان بلند، برای کتاب صداهای سوخته.
انتخاب دو داستان «ساعت هشت و ده دقیقه» و «کاش یاسمن در زمستان می مرد» از مجموعه داستان بوی تلخ قهوه، به عنوان تک داستان برگزیده سال ۱۳۸۰ از سوی جایزه گلشیری.
انتخاب داستان «یک گور خالی» از مجموعه داستان پیاده روی در هوای آزاد، به عنوان تک داستان برگزیده سال از سوی جایزه گلشیری.

دکتر عباسپور ظرف این مدت علاوه بر چاپ آثار داستانی، در کارگاه ها، میزگردها، نشست ها و... با محوریت داستان و داستان نویسی فعالیت داشته اند که در ادامه صرفا به چند نمونه مشخص اشاره می شود:
برگزاری کارگاه داستان نویسی در دانشگاه صنعتی به مدت بیش از سه سال.
برگزاری کارگاه های داستانی در انجمن داستان نویسان جوان.
شرکت در برگزاری کارگاه های داستان نویسی در انجمن داستان نویسان اصفهان.
برگزاری کارگاه نویسندگی «فرایند خلق و خیال» در کانون سهراب سپهری کاشان.
شرکت در سمینارها و نشست های متعدد ادبی از جمله در دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی اصفهان و موسسه های دیگر.
حضور در کارگاه ها و نشست های ادبیات داستانی به صورت خصوصی ظرف سال های متمادی.

 

 

 

 

 

دوستان گرامی

درود

یکشنبه پیش در خدمت همکلاسی هایم در دوره ی کارشناسی دانشکده حقوق (69های جان ) بودم. از قول دکتر مریم آموزگار شاگرد اول ما نقل شد که آیا خبری از پرونده ایدز(لردگان) دارم یا نه. جدی گرفتم اما پاسخی نداشتم و گذاشتم به حساب همکلاسی بودن پرسشگر. پنجشنبه برای یادبود اساتید کشاورز و مصباح به زمین فوتبال شهید شیرودی فراخوانده شدم. بازی تیم کانون وکلای مرکز با تیم رسانه یا همان تیم عادل فردوسی پور که البته با عادل راجع به دادخواست مرتضی درویشی در دیوان عدالت گپی زدیم که بماند. آنجا نیز همکاران به ویژه عرفان محمدیان و مجید کیانی درباره ی این پرونده پرسیدند که آیا به من مراجعه شده یا خیر؟ البته گفتند که همکاران نیز داوطلبانه حاضر شدند در این پرونده وکالت کنند. با وجود آنکه قصد سکوت داشته و دارم، در اجرای مسئولیت اجتماعی بیان می کنم که نمی دانم مبتلاشدگان وکیل می خواهند یا نه؟ اما می دانم کسی به من مراجعه نکرده. حتی برای مصاحبه در حالیکه پیک بامدادی و نیمروزی صدای جمهوری اسلامی درباره ی هر مسجد یک وکیل یا هر چیز دیگر دائم با من مصاحبه کرده و می کند. نه رسانه ملی و نه محلی چیزی از من نپرسیده اند و این یعنی که گفتگو در این باره خط قرمز است و امنیتی درباره ی استدلال های ناظر به رابطه سببیت و غیره و نیز پاسخ به افکار عمومی آن اندازه چیز نگاشته ام که نباشم هم کار پیش می رود. به هرحال اگر همکاری یا حتی اگر شهروندی پرسشی داشته باشد پاسخگو هستم.

 

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار می کند.

کارگاه آموزشی «مدیریت استرس در وکالت حرفه ای»

سخنرانان: 
دکتر امیر عباس بزرگمهر
(عضو هیأت علمی دانشگاه)
آقای احسان مظفری
(معاون قضایی رئیس کل و معاون منابع انسانی دادگستری استان تهران)

زمان: سه شنبه ۱۲ شهریور ساعت ۱۵:۰۰ الی ۱۸:۰۰
مکان: تهران، خیابان قائم مقام فراهانی، خیابان میرزای حسنی، پلاک ۱۸، طبقه اول 

مخاطبین کارگاه: وکلای دادگستری، کارآموزان وکالت، دانشجویان و کلیه علاقمندان.

لینک ثبت نام آنلاین
http://arbitration.tccim.ir/u/14p

ثبت نام و شرکت در این نشست رایگان می باشد.

جهت آگاهی از برنامه های آموزشی اتاق بازرگانی تهران به کانال «دفتر مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران» بپیوندید.

 

 

شماره 241 مجله کانون وکلا منتشر شد.

فایل شنیداری اینجانب در این مورد را گوش کنید.

 

همکاران گرامی، حقوقدانان نابینا

 کتاب مقدمه ای بر حقوق و رویه ی داوری،محمد کاکاوند در کتابخانه آی نور شنیداری شد. علاقمندان می توانند با اینجانب یا آن کتابخانه تماس بگیرند.

 

 

برنامه نخستین کنگره ملی چالش‌های حقوقی و قضایی بیماران روانپزشکی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

پی نوشتی بر معرفی دو کتاب تغییر کاربری و پسماندها

 

علی صابری عزیز
سلام. از این که کتابهایم توجه تو را به خود جلب کرد بسیار خوشحالم. و از این که تنها ایراد کتاب خلع ید مرا حذف اسامی افراد دانسته ای خوشحال تر. اما توضیحی در خصوص حذف نامها و صحبت های شما :  کتابهای من و اصولا سبک نگارش من همراه با
تحلیل و نقد رویه قضایی است . به چارلی چاپلین گفتند تو چه جوری فیلم میسازی؟ گفت یک دختر و یک پلیس به من بدهید یک فیلم تحویل بگیرید . حال اگر از من بپرسند که چه جوری کتاب می نویسی ؟ می گویم در هر موضوعی ۵۰تا رای به من بدهید یک کتاب تحویل بگیرید😂 
اما  کتابهایی که تا کنون نوشته ام صرفا تحلیل و نقد آرا و رویه قضایی نبوده اند. جز چند موردی ( سه کتاب )که به سفارش معاونت آموزش قوه قضاییه و به صورت گروهی تدوین کردم و جز کتاب جدیدی که در خصوص نقد آرای مربوط به تغییر کاربری در دست نگارش و تدوین دارم.
من در کتاب دعوای خلع ید ، دعوای خلع ید را  و در کتاب تغییر کاربری،  تغییر کاربری را، و در لزام به تنظیم سند، دعوای الزام به تنظیم سند را و ...تحلیل کردم و در مورد زوایای مختلف موضوع بحث کردم اما در تمام مباحث سعی کردم  بر رویه قضایی تاکید و در تحلیل و نقد آرای دادگاهها اصرار نمایم. مسیر من و هدف من مشخصا تحلیل موضوع کتاب و ضمنا نقد و تحلیل رویه قضایی است. مسایل دیگری که می تواند از نوشته های من به دست آید همچون ارایه کارنامه قاضی و وکیل و ... نه هدف من است و نه وظیفه من. قرار نیست در کتاب دعوای خلع ید من آماری از اسامی غاصبان یا وکلای موفق در این عرصه ارایه کنم. اگر قرار است و نیاز است کارنامه عملکرد قضات و وکلا در اختیار مردم قرار گیرد که باید هم اینگونه باشد،  وظیفه انجام این کار بر عهده منِ مولف کتاب نیست. لازم است  برای انجام این کار چاره ای دیگر و راه حلی دیگر جست.
اما حذف اسامی در آرا دلیل قانونی ندارد . مسلما درج نام افراد دخیل در پرونده های حقوقی منع قانونی ندارد بلکه این خودسانسوری مبتنی بر وقایع تاریخی ! است که چاپ رای حتی بدون ذکر نام قاضی صادرکننده رای،  دلخوری همکاران قضایی و البته ادعای اصحاب دعوا را در پی داشته است. برای همین بهتر دیدم که اسامی را حذف کنم تا نه ادعایی مطرح و نه شِکوه ای شنیده شود.
گرچه مراجعاتی برای دریافت تصویر کامل دادنامه ها از سوی همکاران داشته ام و این امر نشان می دهد که کارم ناقص است  و نیاز وکلا این است که دادنامه ها به صورت کامل چاپ شود و همین امر موجب شده که در آینده در کتابهای جدید یا ویرایش جدید از کتابهای قبلی روش قبلی را اصلاح کنم. 
ارشادات دیگر را چشم در راهم...   


با آرزوی بهترین ها برای تو دوست خوبم

محمد موسوی مقدم

 

درود بر استادم جناب موسوی مقدم یا بهتر بگویم محمد عزیزم
توضیحات و البته گفت و گوی چالشی ما در دنیای محافظه کارانه ی حقوق دانان، وکلا، دادرسان و غیره تازگی دارد. شگفت است و خواندنی. افزون بر همه ی اینها دوستی مان را هم ببین که هم ارزشمند است و هم در فرهنگ ما تعارف آور . بدین سان خوشحالم که بر همه ی اینها چیره شدی و پاسخم گفتی. آموزه هایت شنیدنی هستند هر چند نظر مخالف نیز می تواند ارائه شود. باکی نیست اگر چیزی به نظرم رسید خواهم گفت و این گفت و گو را ادامه دهیم که برای همگان هوده مند است. اگر هیچ هوده هم نداشته باشد همین که با هم گفت و گو می کنیم خود پایه و آغازی است . می دانی که این روزها درگیر تاریخ شفاهی وکالت هستم. چه محافظه کاری هایی و چه گریزهایی. اینهاست که حقوق را ثابت و یخ زده نگاه می دارد. پا به توپ شده ایم تا از این تله برهیم می توانیم یک دو هم بکنیم. به هر حال آنچه را نوشتی بارها و بارها خواهم خواند و اگر نظری داشتم خواهم گفت و نوشت. هرچند بیشترش تکراری باشد. پیروز و کامروا باشی

علی صابری

 

 

 

 


 

 

 

به بهانه ی چاپ دوباره نگاشته های دوست نازنینم سید محمد موسوی مقدم که تصویر پشت جلد هر دو کتاب پیوست است و با سپاس بیکران از لطف او برای فرستادن این کتب برایم و با این وعده که آنها را برای نابینایان گویا خواهم کرد هر چند چاپ قدیمی تغییر کاربری پیش تر گویا شده، نقد و نظرم را درباره ی تاریخچه ی نقد و تحلیل رویه ی قضایی در قالب فایل شنیداری بشنوید.

با سپاس

فایل شنیداری 

 

 


به تماشا دعوتید 
از دور دست ها صدای همهمه می آید، زمزمه، سرودخوانان، هیاهو و فریاد و فریاد و فریاد و ناگهان رعد و سکوت. سکوت چندی نمی پاید و دوباره پرواز هزاران پروانه در آسمان خاکستری و به رخ کشیدن شکوه و جلوه ی رنگین کمان و دوباره رعد و دوباره تشییع پروانه ها بر دوش باد و دوباره رنگین شدن خاک و سکوت  و دوباره و دوباره و هزار باره حادثه، این است ماجرای سرزمین من، تلاش بی وقفه ی مردمانم برای آزادی و برابری 
صدای همهمه باد است یا کسی چیزی می گوید زمزمه وار به من به ما گوش می سپارم صدایش از دور دست های تاریخ می آید گویا داستانی را نقل می کند برای کودکش برای کودکانش، برای همه ی کودکان سرزمينش. کودکان بزرگ می شوند و در گوش کودکانشان می خوانند و نسل به نسل و سینه به سینه این داستان ها به ما می رسد داستان ضحا ک ها، فریدون ها، کاوه ها و رستم و سهراب هاست داستان آزادگی، آزادی و برابری 
صدای همهمه می آید گوش می سپارم حافظي برای حفظ فرهنگ سرزمينش شاهکار می سراید اما در پرده تا به دست ما برسد و می رسد، جایی کسی بنی آدم اعضای یک پیکرند می سراید کاش او پدر پدران من باشد، شمسی از گوشه ای از این سرزمین طلوع می کند و فریاد بر می آورد هنوز ما را اهلیت گفتن نیست کاش شما را اهلیت شنودن بودی، و مردی و بزرگ مردی نا گفته ی او را می شنود و قرار از کف می دهد و می چرخد و می گردد و می چرخد و می گردد و فریاد می شود، دیگری انا الحق می زند بالای دار، برای آگاهی و آزادی و برابری 
هنوز صدای فریاد است از پس تهاجم بیگانگان و استبداد خودکامگان و تلاش مردمان که به زندان می روند، می میرند، می شکنند اما ایستادگی می کنند و از میان این همه هیاهو و سرسام شادی مردمانم را از به بار نشستن تلاششان و گشودن اولین مجلس شورای ملی می شنوم و صدای فريادهاي ميرزاده ی عشقی برای عدالت آزادی و برابری 
می شنوم، می شنوم و می گریزم به همین حوالی همین نزدیکی ها سی چهل سال پیش صدای دخترکان و پسرکان پر شور و دلاور با شعارهایی در دست و مشت هايي گره کرده همین سال 1357 و باز هم نزدیکتر و نزدیکتر همین...  
نهالی در دست دارم نهال آزادی و برابری و آتشی در قلبم، آتش عشق به آزادی  و برابری و هردو امانتی است از نیاکانم تا به دست اهلش کودکان این سرزمین برسد 
داستان کتابهایم، داستان من است تلاشم برای سپردن این امانت به اهلش کودکان ،  کودکان این سرزمین 
سوختن ما تماشایی است 
به تماشا دعوتید 
دوشنبه 9/ 2/ 98 سالن A)  بخش ناشران کودک و نوجوان)  راهروی اصلی 1 غرفه 81  
کاظمی

رونمایی از کتاب برگردان مهناز کاظمی در حوزه حقوق کودک 

دوشنبه 9 اردیبهشت 98 

نمایشگاه کتاب 

 

 

 

 

 

موسسه بین المللی  فرهنگ و تمدن پیشروان آینده تقدیم می‌کند:
"رویکرد دولت ایران نسبت به پذیرش معاهدات بین المللی و تاثیرگذاری آن در رویه قضایی ایران"

سخنرانان:
دکتر حشمت رستمی درونکلا (قاضی دادگاه تجدیدنظر استان مازندران ، پیشرو در صدور آرای مستند به تعهدات  بین المللی ایران)
دکتر وحید بذار (دکتری حقوق بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی)

زمان:سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸
ساعت ۱۶ الی ۱۸

مکان:خیابان سهروردی جنوبی ، خیابان حسام زاده ، خیابان اقلیمی ، پلاک ۴ ، طبقه همکف

شرکت در این نشست رایگان بوده و به شرکت کنندگان گواهی حضور اعطا خواهد شد.

 

توصیه ی یک کتاب از آقای حمید رفیعی فرد

کتاب  اقتدارگرایی ایرانی در عهد پهلوی،  نشر گاندی کتاب تازه ای از دکترمحمود سریع القلم . پیش ازاین اقتدار گرایی درعصرقاجاررا نوشتند.

 

 

مجله ی کانون وکلای دادگستری کردستان شماره 12 ( پاییز 97 ) هم هنگام با جشن استقلال وکلا چاپ شد و تازه به دستم رسید. افزون بر دیگر همکاران دوست و همکلاسم غلامرضا رضایی به عنوان سردبیر مجله، کوشش ستودنی در چاپ این شماره داشته که نوشته اش با عنوان سخن سردبیر را اینجا می آورم. افزون بر آن من و محمد موسوی مقدم به پاسداشت دوستی با غلامرضا در این شماره چیزی نوشتیم که آن را به امید حق پس از نوروز در اختیار خوانندگان قرار خواهم داد. مثلث سه همکلاسی ورودی 1369 کارشناسی حقوق دانشگاه تهران که غلامرضا این بار رأس آن است. اینگونه همکاری ها افزون باد و دوستی هامان پرشورتر و پربارتر.

 

 

 

 

 

دوستان و همکاران گرامی، نابینایان و کم بینایان ارجمند

با درود و سپاس و شادباش پیشاپیش نوروز

بدینوسیله به آگاهی می رسد کتاب به رنگ خون نگاشته ی اینجانب شنیداری شد. با درخواست هر یک از عزیزان و به شرط رعایت امانت و عدم تکثیر به جز برای نابینایان برای حفظ و حمایت از حقوق ناشر لوح فشرده ی آن تقدیم می شود. نیز کتاب فانوس جادوی زمان که نقدی است بر در جستجوی زمان از دست رفته و استفاده ی عمومی دارد شنی