اطلاعیه

 

 

اطلاع رسانی

 فایل شنیداری  

 

دوستان گرامی

با درود و سپاس

برای آسان شدن شرکت نابینایان در آزمون وکالت بنا به درخواست یکی از داوطلبان نابینا کتبی که لیست آنها در فایل صوتی پیوست می آید در کتابخانه آی نور در دست ضبط است. بدینوسیله خواهشمندم اگر فایل صوتی آن ها وجود دارد بفرمایید تا دوباره کاری نشود در غیر اینصورت کسانی که تمایل دارند با شرکت در تأمین هزینه موجبات دسترس پذیری نابینایان به این کتب و ایجاد شرایط برابر را یاری رسان باشند، لطفاً با ما تماس گرفته تا امکان ارتباط آن ها با سرکار خانم مصلحی مؤسس کتابخانه آی نور فراهم شود.

با سپاس دوباره

علی صابری

فایل شنیداری 

 

دوستان گرامی

با شادباش دوباره ی نوروز

نظر به وجود خطر گسترش ویروس، دیدار نوروزی را به آینده می اندازیم. باشد که هفته ی بعد و یا سپس تر، چهارشنبه سوم اردیبهشت آن را برگزار کنیم. دیدار تازه کنیم و از آنچه خوانده ایم با هم سخن بگوییم. اگر ویروس رهایمان نکرد پس از ماه مبارک رمضان جشن نوروز و عید فطر را یکجا برگزار می کنیم. اگر دوست دارید از آنچه در این بیست روز خوانده ام برایتان خواهم گفت به گونه ی شنیداری که دیگران نیز هوده برند. اگر شما نیز گفتاری دارید که برای همگان باهوده است بفرستید تادر سامانه جای گیرد و جامعه حقوقی کشور بشنود. نظر شما را در هر دو بخش خواستارم.

علی صابری

 

 

 

نشست بررسی وضعیت اجتماعی و حقوقی کودکان درگیر HIV


سخنرانان:

▪️حامد علمایی
مددکار انجمن حمایت از حقوق کودکان (مدیر پنل) 

▪️علی صابری
وکیل دادگستری

▪️زینب کلهر
مددکار اجتماعی

▪️مزدک دانشور
پزشک و انسان شناس پزشکی


▪️تاریخ نشست:
سه شنبه ۱۵ بهمن

▪️ساعت: ۱۹_۱۷

▪️محل برگزاری: سیدخندان، ابتدای سهروردی شمالی، کوچه سلطانی (قرقاول سابق)، پلاک ۳۷

 

قابل توجه همه ی دوستان و همکاران به ویژه دوستان نابینا

بخش نابینایان کتابخانه مرکزی پارک شهر تهران برگزار می کند:
کارگاه داستان نویسی (نویسندگی خلاق)، با تدریس دکتر سعید عباسپور، صاحب آثاری چون: بوی تلخ قهوه، پیاده روی در هوای آزاد، صداهای سوخته، راویان روایت تو.
زمان: پنجشنبه سوم بهمن ماه، از ساعت ۹ تا ۱۳
نشانی: خیابان وحدت اسلامی، خیابان بهشت، درب شماره ۴ پارک شهر، کتابخانه مرکزی پارک شهر
جهت ثبت نام در کارگاه با شماره ۵۵۱۶۳۶۸۶ تماس حاصل فرمایید.
لازم به ذکر است ثبت نام در این کارگاه رایگان بوده و اولویت با کسانیست که زودتر ثبت نام کنند.

سرفصل های کارگاه:
-مروری گذرا بر تاریخچه داستان به مفهومی که امروز می شناسیم در جهان و ایران
-ضرورت نوشتن, چرا داستان می نویسیم؟
-تعریف و مؤلفه های کارکردی داستان
-آیا نویسندگی شدنیست، یا بودنی؟ ما نویسنده به دنیا می آییم یا نویسنده می شویم؟
-چند تکنیک ساده برای تقویت فرایند خلق و خیال

دکتر سعید عباسپور، متولد ۱۳۳۸ از اوایل دهه شصت به عنوان نویسنده، فعالیت ادبی خود را آغاز نمودند. وی طی این سال ها علاوه بر چاپ داستان هایی در مجلات ادبی، چهار اثر به نام های: بوی تلخ قهوه، پیاده روی در هوای آزاد، صداهای سوخته، و راویان روایت تو را قلم زده و منتشر کرده اند. این آثار جوایز متعددی را در جشنواره های مختلف برای ایشان به ارمغان آورده اند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
برنده جایزه مطبوعات و نیز کاندیدای بهترین مجموعه داستان گلشیری، برای کتاب بوی تلخ قهوه.
برنده جایزه یلدا ۱۳۸۰، برای کتاب پیاده روی در هوای آزاد.
برنده جایزه مهرگان ۱۳۸۴ به عنوان بهترین داستان بلند، برای کتاب صداهای سوخته.
انتخاب دو داستان «ساعت هشت و ده دقیقه» و «کاش یاسمن در زمستان می مرد» از مجموعه داستان بوی تلخ قهوه، به عنوان تک داستان برگزیده سال ۱۳۸۰ از سوی جایزه گلشیری.
انتخاب داستان «یک گور خالی» از مجموعه داستان پیاده روی در هوای آزاد، به عنوان تک داستان برگزیده سال از سوی جایزه گلشیری.

دکتر عباسپور ظرف این مدت علاوه بر چاپ آثار داستانی، در کارگاه ها، میزگردها، نشست ها و... با محوریت داستان و داستان نویسی فعالیت داشته اند که در ادامه صرفا به چند نمونه مشخص اشاره می شود:
برگزاری کارگاه داستان نویسی در دانشگاه صنعتی به مدت بیش از سه سال.
برگزاری کارگاه های داستانی در انجمن داستان نویسان جوان.
شرکت در برگزاری کارگاه های داستان نویسی در انجمن داستان نویسان اصفهان.
برگزاری کارگاه نویسندگی «فرایند خلق و خیال» در کانون سهراب سپهری کاشان.
شرکت در سمینارها و نشست های متعدد ادبی از جمله در دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی اصفهان و موسسه های دیگر.
حضور در کارگاه ها و نشست های ادبیات داستانی به صورت خصوصی ظرف سال های متمادی.

 

 

 

 

 

دوستان گرامی

درود

یکشنبه پیش در خدمت همکلاسی هایم در دوره ی کارشناسی دانشکده حقوق (69های جان ) بودم. از قول دکتر مریم آموزگار شاگرد اول ما نقل شد که آیا خبری از پرونده ایدز(لردگان) دارم یا نه. جدی گرفتم اما پاسخی نداشتم و گذاشتم به حساب همکلاسی بودن پرسشگر. پنجشنبه برای یادبود اساتید کشاورز و مصباح به زمین فوتبال شهید شیرودی فراخوانده شدم. بازی تیم کانون وکلای مرکز با تیم رسانه یا همان تیم عادل فردوسی پور که البته با عادل راجع به دادخواست مرتضی درویشی در دیوان عدالت گپی زدیم که بماند. آنجا نیز همکاران به ویژه عرفان محمدیان و مجید کیانی درباره ی این پرونده پرسیدند که آیا به من مراجعه شده یا خیر؟ البته گفتند که همکاران نیز داوطلبانه حاضر شدند در این پرونده وکالت کنند. با وجود آنکه قصد سکوت داشته و دارم، در اجرای مسئولیت اجتماعی بیان می کنم که نمی دانم مبتلاشدگان وکیل می خواهند یا نه؟ اما می دانم کسی به من مراجعه نکرده. حتی برای مصاحبه در حالیکه پیک بامدادی و نیمروزی صدای جمهوری اسلامی درباره ی هر مسجد یک وکیل یا هر چیز دیگر دائم با من مصاحبه کرده و می کند. نه رسانه ملی و نه محلی چیزی از من نپرسیده اند و این یعنی که گفتگو در این باره خط قرمز است و امنیتی درباره ی استدلال های ناظر به رابطه سببیت و غیره و نیز پاسخ به افکار عمومی آن اندازه چیز نگاشته ام که نباشم هم کار پیش می رود. به هرحال اگر همکاری یا حتی اگر شهروندی پرسشی داشته باشد پاسخگو هستم.

 

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار می کند.

کارگاه آموزشی «مدیریت استرس در وکالت حرفه ای»

سخنرانان: 
دکتر امیر عباس بزرگمهر
(عضو هیأت علمی دانشگاه)
آقای احسان مظفری
(معاون قضایی رئیس کل و معاون منابع انسانی دادگستری استان تهران)

زمان: سه شنبه ۱۲ شهریور ساعت ۱۵:۰۰ الی ۱۸:۰۰
مکان: تهران، خیابان قائم مقام فراهانی، خیابان میرزای حسنی، پلاک ۱۸، طبقه اول 

مخاطبین کارگاه: وکلای دادگستری، کارآموزان وکالت، دانشجویان و کلیه علاقمندان.

لینک ثبت نام آنلاین
http://arbitration.tccim.ir/u/14p

ثبت نام و شرکت در این نشست رایگان می باشد.

جهت آگاهی از برنامه های آموزشی اتاق بازرگانی تهران به کانال «دفتر مرکز داوری اتاق بازرگانی تهران» بپیوندید.

 

 

شماره 241 مجله کانون وکلا منتشر شد.

فایل شنیداری اینجانب در این مورد را گوش کنید.

 

همکاران گرامی، حقوقدانان نابینا

 کتاب مقدمه ای بر حقوق و رویه ی داوری،محمد کاکاوند در کتابخانه آی نور شنیداری شد. علاقمندان می توانند با اینجانب یا آن کتابخانه تماس بگیرند.

 

 

برنامه نخستین کنگره ملی چالش‌های حقوقی و قضایی بیماران روانپزشکی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

پی نوشتی بر معرفی دو کتاب تغییر کاربری و پسماندها

 

علی صابری عزیز
سلام. از این که کتابهایم توجه تو را به خود جلب کرد بسیار خوشحالم. و از این که تنها ایراد کتاب خلع ید مرا حذف اسامی افراد دانسته ای خوشحال تر. اما توضیحی در خصوص حذف نامها و صحبت های شما :  کتابهای من و اصولا سبک نگارش من همراه با
تحلیل و نقد رویه قضایی است . به چارلی چاپلین گفتند تو چه جوری فیلم میسازی؟ گفت یک دختر و یک پلیس به من بدهید یک فیلم تحویل بگیرید . حال اگر از من بپرسند که چه جوری کتاب می نویسی ؟ می گویم در هر موضوعی ۵۰تا رای به من بدهید یک کتاب تحویل بگیرید😂 
اما  کتابهایی که تا کنون نوشته ام صرفا تحلیل و نقد آرا و رویه قضایی نبوده اند. جز چند موردی ( سه کتاب )که به سفارش معاونت آموزش قوه قضاییه و به صورت گروهی تدوین کردم و جز کتاب جدیدی که در خصوص نقد آرای مربوط به تغییر کاربری در دست نگارش و تدوین دارم.
من در کتاب دعوای خلع ید ، دعوای خلع ید را  و در کتاب تغییر کاربری،  تغییر کاربری را، و در لزام به تنظیم سند، دعوای الزام به تنظیم سند را و ...تحلیل کردم و در مورد زوایای مختلف موضوع بحث کردم اما در تمام مباحث سعی کردم  بر رویه قضایی تاکید و در تحلیل و نقد آرای دادگاهها اصرار نمایم. مسیر من و هدف من مشخصا تحلیل موضوع کتاب و ضمنا نقد و تحلیل رویه قضایی است. مسایل دیگری که می تواند از نوشته های من به دست آید همچون ارایه کارنامه قاضی و وکیل و ... نه هدف من است و نه وظیفه من. قرار نیست در کتاب دعوای خلع ید من آماری از اسامی غاصبان یا وکلای موفق در این عرصه ارایه کنم. اگر قرار است و نیاز است کارنامه عملکرد قضات و وکلا در اختیار مردم قرار گیرد که باید هم اینگونه باشد،  وظیفه انجام این کار بر عهده منِ مولف کتاب نیست. لازم است  برای انجام این کار چاره ای دیگر و راه حلی دیگر جست.
اما حذف اسامی در آرا دلیل قانونی ندارد . مسلما درج نام افراد دخیل در پرونده های حقوقی منع قانونی ندارد بلکه این خودسانسوری مبتنی بر وقایع تاریخی ! است که چاپ رای حتی بدون ذکر نام قاضی صادرکننده رای،  دلخوری همکاران قضایی و البته ادعای اصحاب دعوا را در پی داشته است. برای همین بهتر دیدم که اسامی را حذف کنم تا نه ادعایی مطرح و نه شِکوه ای شنیده شود.
گرچه مراجعاتی برای دریافت تصویر کامل دادنامه ها از سوی همکاران داشته ام و این امر نشان می دهد که کارم ناقص است  و نیاز وکلا این است که دادنامه ها به صورت کامل چاپ شود و همین امر موجب شده که در آینده در کتابهای جدید یا ویرایش جدید از کتابهای قبلی روش قبلی را اصلاح کنم. 
ارشادات دیگر را چشم در راهم...   


با آرزوی بهترین ها برای تو دوست خوبم

محمد موسوی مقدم

 

درود بر استادم جناب موسوی مقدم یا بهتر بگویم محمد عزیزم
توضیحات و البته گفت و گوی چالشی ما در دنیای محافظه کارانه ی حقوق دانان، وکلا، دادرسان و غیره تازگی دارد. شگفت است و خواندنی. افزون بر همه ی اینها دوستی مان را هم ببین که هم ارزشمند است و هم در فرهنگ ما تعارف آور . بدین سان خوشحالم که بر همه ی اینها چیره شدی و پاسخم گفتی. آموزه هایت شنیدنی هستند هر چند نظر مخالف نیز می تواند ارائه شود. باکی نیست اگر چیزی به نظرم رسید خواهم گفت و این گفت و گو را ادامه دهیم که برای همگان هوده مند است. اگر هیچ هوده هم نداشته باشد همین که با هم گفت و گو می کنیم خود پایه و آغازی است . می دانی که این روزها درگیر تاریخ شفاهی وکالت هستم. چه محافظه کاری هایی و چه گریزهایی. اینهاست که حقوق را ثابت و یخ زده نگاه می دارد. پا به توپ شده ایم تا از این تله برهیم می توانیم یک دو هم بکنیم. به هر حال آنچه را نوشتی بارها و بارها خواهم خواند و اگر نظری داشتم خواهم گفت و نوشت. هرچند بیشترش تکراری باشد. پیروز و کامروا باشی

علی صابری

 

 

 

 


 

 

 

به بهانه ی چاپ دوباره نگاشته های دوست نازنینم سید محمد موسوی مقدم که تصویر پشت جلد هر دو کتاب پیوست است و با سپاس بیکران از لطف او برای فرستادن این کتب برایم و با این وعده که آنها را برای نابینایان گویا خواهم کرد هر چند چاپ قدیمی تغییر کاربری پیش تر گویا شده، نقد و نظرم را درباره ی تاریخچه ی نقد و تحلیل رویه ی قضایی در قالب فایل شنیداری بشنوید.

با سپاس

فایل شنیداری 

 

 


به تماشا دعوتید 
از دور دست ها صدای همهمه می آید، زمزمه، سرودخوانان، هیاهو و فریاد و فریاد و فریاد و ناگهان رعد و سکوت. سکوت چندی نمی پاید و دوباره پرواز هزاران پروانه در آسمان خاکستری و به رخ کشیدن شکوه و جلوه ی رنگین کمان و دوباره رعد و دوباره تشییع پروانه ها بر دوش باد و دوباره رنگین شدن خاک و سکوت  و دوباره و دوباره و هزار باره حادثه، این است ماجرای سرزمین من، تلاش بی وقفه ی مردمانم برای آزادی و برابری 
صدای همهمه باد است یا کسی چیزی می گوید زمزمه وار به من به ما گوش می سپارم صدایش از دور دست های تاریخ می آید گویا داستانی را نقل می کند برای کودکش برای کودکانش، برای همه ی کودکان سرزمينش. کودکان بزرگ می شوند و در گوش کودکانشان می خوانند و نسل به نسل و سینه به سینه این داستان ها به ما می رسد داستان ضحا ک ها، فریدون ها، کاوه ها و رستم و سهراب هاست داستان آزادگی، آزادی و برابری 
صدای همهمه می آید گوش می سپارم حافظي برای حفظ فرهنگ سرزمينش شاهکار می سراید اما در پرده تا به دست ما برسد و می رسد، جایی کسی بنی آدم اعضای یک پیکرند می سراید کاش او پدر پدران من باشد، شمسی از گوشه ای از این سرزمین طلوع می کند و فریاد بر می آورد هنوز ما را اهلیت گفتن نیست کاش شما را اهلیت شنودن بودی، و مردی و بزرگ مردی نا گفته ی او را می شنود و قرار از کف می دهد و می چرخد و می گردد و می چرخد و می گردد و فریاد می شود، دیگری انا الحق می زند بالای دار، برای آگاهی و آزادی و برابری 
هنوز صدای فریاد است از پس تهاجم بیگانگان و استبداد خودکامگان و تلاش مردمان که به زندان می روند، می میرند، می شکنند اما ایستادگی می کنند و از میان این همه هیاهو و سرسام شادی مردمانم را از به بار نشستن تلاششان و گشودن اولین مجلس شورای ملی می شنوم و صدای فريادهاي ميرزاده ی عشقی برای عدالت آزادی و برابری 
می شنوم، می شنوم و می گریزم به همین حوالی همین نزدیکی ها سی چهل سال پیش صدای دخترکان و پسرکان پر شور و دلاور با شعارهایی در دست و مشت هايي گره کرده همین سال 1357 و باز هم نزدیکتر و نزدیکتر همین...  
نهالی در دست دارم نهال آزادی و برابری و آتشی در قلبم، آتش عشق به آزادی  و برابری و هردو امانتی است از نیاکانم تا به دست اهلش کودکان این سرزمین برسد 
داستان کتابهایم، داستان من است تلاشم برای سپردن این امانت به اهلش کودکان ،  کودکان این سرزمین 
سوختن ما تماشایی است 
به تماشا دعوتید 
دوشنبه 9/ 2/ 98 سالن A)  بخش ناشران کودک و نوجوان)  راهروی اصلی 1 غرفه 81  
کاظمی

رونمایی از کتاب برگردان مهناز کاظمی در حوزه حقوق کودک 

دوشنبه 9 اردیبهشت 98 

نمایشگاه کتاب 

 

 

 

 

 

موسسه بین المللی  فرهنگ و تمدن پیشروان آینده تقدیم می‌کند:
"رویکرد دولت ایران نسبت به پذیرش معاهدات بین المللی و تاثیرگذاری آن در رویه قضایی ایران"

سخنرانان:
دکتر حشمت رستمی درونکلا (قاضی دادگاه تجدیدنظر استان مازندران ، پیشرو در صدور آرای مستند به تعهدات  بین المللی ایران)
دکتر وحید بذار (دکتری حقوق بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی)

زمان:سه شنبه ۳ اردیبهشت ۹۸
ساعت ۱۶ الی ۱۸

مکان:خیابان سهروردی جنوبی ، خیابان حسام زاده ، خیابان اقلیمی ، پلاک ۴ ، طبقه همکف

شرکت در این نشست رایگان بوده و به شرکت کنندگان گواهی حضور اعطا خواهد شد.

 

توصیه ی یک کتاب از آقای حمید رفیعی فرد

کتاب  اقتدارگرایی ایرانی در عهد پهلوی،  نشر گاندی کتاب تازه ای از دکترمحمود سریع القلم . پیش ازاین اقتدار گرایی درعصرقاجاررا نوشتند.

 

 

مجله ی کانون وکلای دادگستری کردستان شماره 12 ( پاییز 97 ) هم هنگام با جشن استقلال وکلا چاپ شد و تازه به دستم رسید. افزون بر دیگر همکاران دوست و همکلاسم غلامرضا رضایی به عنوان سردبیر مجله، کوشش ستودنی در چاپ این شماره داشته که نوشته اش با عنوان سخن سردبیر را اینجا می آورم. افزون بر آن من و محمد موسوی مقدم به پاسداشت دوستی با غلامرضا در این شماره چیزی نوشتیم که آن را به امید حق پس از نوروز در اختیار خوانندگان قرار خواهم داد. مثلث سه همکلاسی ورودی 1369 کارشناسی حقوق دانشگاه تهران که غلامرضا این بار رأس آن است. اینگونه همکاری ها افزون باد و دوستی هامان پرشورتر و پربارتر.

 

 

 

 

 

دوستان و همکاران گرامی، نابینایان و کم بینایان ارجمند

با درود و سپاس و شادباش پیشاپیش نوروز

بدینوسیله به آگاهی می رسد کتاب به رنگ خون نگاشته ی اینجانب شنیداری شد. با درخواست هر یک از عزیزان و به شرط رعایت امانت و عدم تکثیر به جز برای نابینایان برای حفظ و حمایت از حقوق ناشر لوح فشرده ی آن تقدیم می شود. نیز کتاب فانوس جادوی زمان که نقدی است بر در جستجوی زمان از دست رفته و استفاده ی عمومی دارد شنیداری شده . آن نیز به شرح و شرط پیش گفته تقدیم می شود.

 

علی صابری

 

 

حق دارم کودک باشم

 

نویسنده: آلن سرر

تصویرگر: اورلیا فروتنی

مترجم: مهناز کاظمی

 


 

این کتاب با زبانی ساده و تصویرگری‌های مفهومی و بی‌نظیر، به خواننده‌های کودک و حتی بزرگسال می‌آموزد وقتی یک کودک هستی چه حقوقی داری؛ از ابتدایی‌ترین حقوق مثل آب و غذا و سرپناه گرفته تا حق رفتن به مدرسه و تنفس هوای پاک و دوری از خشونت.

در این کتاب تأکید می‌شود که این حقوق برای همه‌ی کودکان کره‌ی زمین یکسان است، از هر رنگ، ملیتی که هستند، و جدا از اینکه فقیرند یا ثروتمند.

کتاب «حق دارم کودک باشم» یادآور می‌شود که دانستن و صحبت درباره‌ی حقوق کودکان، اولین گام به سوی رسمیت شناختن این حقوق است. این حقوق بر اساس کنواسیون حقوق کودک سازمان ملل مصوب سال ۱۹۸۹ است.

 

 

 

 

 

 

درخور توجه همکاران گرامی

کتاب تازه محمد کاکاوند به بازار آمد. رواج فرهنگ قدرشناسی ایجاب می کند از لطفی که نامبرده در صفحه سپاس ها به من داشته و مرا در زمره دوستانش قلمداد کرده، سپاسگزار باشم. بار پیش کتابشان با نقد دوست نازنین و هم دانشکده ای پیشینم دکتر علی اصغر صحرائیان در جلسات چهارشنبه های دفترمان رونمایی شد. امید که این بار نیز بتوانم چنین کنم. کتاب هم اکنون به دستم رسیده آن را نخوانده ام اما چند دقیقه توضیح ایشان بسنده بود تا بدانم چه اندازه خواندنش باهوده است.

 

 

 

به آگاهی خوانندگان گرامی می رسد دهمین دوره ی مسابقات فوتسال کانون وکلای مرکز آغاز شده و همچون هفت دوره ی پیشین این دفتر تیمی با نام شکیبا که برگرفته از نام خانوادگی اینجانب و هم پایه پارسی آن است و فلسفه ی وجودی نامگذاری نیز بوده در مسابقات شرکت داده . این دفتر تیم دیگری نیز داشت که با نام مشارکت که شعار انتخاباتی من در دوره ی بیست و هفتم هیأت مدیره کانون بود ( مشارکت، شفافیت، اعتدال) در مسابقات شرکت کرد. مجموع این دو تیم افزون بر دو قهرمانی در دوره های ششم و نهم (شکیبا)، نایب قهرمانی دوره ی پنجم، چهارمی دوره ی چهارم (شکیبا)، کاپ اخلاق نیز گرفته است ( مشارکت دوره ی ششم). فنی ترین بازیکن دوره ی نهم، آقای گلی دوره ی سوم ( داود کاسه گر محمدی) ، آقای گلی مشترک دوره ششم ( محمد شجاعی) از افتخارات ورزشی این دفتر است. دوست نازنینم مهدی چای بخش سرمربی همیشگی تیم در دوره ی دوم کاپیتان پارسیان بوده و قهرمان شد و بی گمان پر افتخارترین بازیکن-مربی مسابقات است که به حضور، وجود و دوستی اش افتخار می کنم. محمد صابری، احسان اسدی، مرتضی درویشی، هادی غفوری، مهدی حیدری و ... سرپرستی تیم ها را به عهده داشتند که درخور سپاس هستند. بازیکنان شایسته ای را شناسایی کردیم و به مسابقات آوردیم که نام یکایک آن ها را نمی توان آورد. همین اندازه بگویم که دوستان تیم ستوده که در سه دوره حضور یک مقام نایب قهرمانی و یک مقام قهرمانی دارند هسته ی مرکزی آن ها از شکیبا شکل گرفته. به هر حال مسابقات آغاز شده و با همفکری سرمربی و سرپرست ( حسین مشایخی ) بر آن شدیم که بر روی پیراهن تیم ( به یاد محمدحسین بوذری ) فرزند دلبند همکار و استادم محمدرضا بوذری نقش ببندد. یادآور شوم افزون بر نام های پیش گفته سید علیرضا آقاعمو به عنوان سرپرستی نمونه همراه ما بودند که امسال به دلیل اشتغالات مدیریتی روی نیمکت نمی نشینند. بازگشتشان را چشم به راهیم. به جز مسابقات فینال بعید است امکان حضور بانوان وجود داشته باشد که از این بابت پوزش خواهیم. برنامه ی مسابقات کمی درهم و برهم است اما علاقمندان و تماشاچیان می توانند در تماس با حسین مشایخی از جزئیات آن آگاه شوند. با هم و به بهانه ی فوتبال از در کنار یکدیگر بودن لذت ببریم و شادی کنیم. چشم به راه شما در سالن برگزاری که نشانی آن را نیز باید از مشایخی جویا شوید هستیم.

ارادتمند

علی صابری

97/10/3

 

کتاب به رنگ خون به هرحال به بازار آمد. اگر نبود تلاش های محمد موسوی مقدم و تشویق های همسرم مهناز کاظمی هیچ گاه راضی به سانسور نمی شدم و حاضر بودم کتاب نباشد تا اینگونه بیاید. کتاب را خواهید خرید و خواهید خواند . برای آنکه بدانید قیچی ارشاد چه چیزهایی را بریده مقدمه ی سانسور نشده ی استادم دکتر درودیان و پیش جستار واقعی مرا بخوانید. توضیحات بیشتر را در آینده خواهم نگاشت.

 

 

 
پیش جستار
حرف و گفت و صوت را برهم زنم                    تا که بی این هر سه با تو دم زنم
1- ویل دورانت به نظرم در لذات فلسفه هنگام نوشتن درباره ی افلاطون می نگارد: «نقل به مضمون» بدبخت کسی که بخواهد چیزی را به دیگران بفهماند پیش  از آنکه بخواهند آن را بفهمند». دادخواهانم (موکلین) در پرونده خون های آلوده خوشبخت نبودند. سرنوشتشان بیماری مادرزاد بوده که انگار از سر نوشته شد با مصرف فرآورده های خونی آلوده و بیماری تازه. من و نخستین دادرس رسیدگی کننده به دادخواست ها (سعید نصیرایی) و هرکس دیگری هم که در این راستا آموزه پرداخت و قلم زد کسانی بودیم که خواستیم بفهمانیم نظام تأمینی و قضایی ما می تواند پیشرفت کند. همپای دیگر نظام های دنیا، مسئولیت مدنی دولت را می فهمد با زیرشاخه هایی چون مسئولیت مدنی ناشی از انتقال خون آشناست، در بحث رابطه سببیت اثبات از راه حذف خارجی ها و سبر و تقسیم فقه خودمانی را در می یابد تا به خسارت معنوی و اجرای عملی و واقعی الزام به عذرخواهی را دارد و ... از نظر اجتماعی نیز امیدوار بودیم بفهمیم دادخواهی گروهی (واژه را از عبدالله کوثری وام گرفتم و همپایه ی دعاوی جمعی در آیین دادرسی مدنی است ) چه ویژگی هایی دارد، پایه های آن چیست، برآیند آن به کجا می رسد، همکاری وکیل دادگستری به عنوان نماد جامعه ی مدنی با سازمان مردم نهاد حامی چگونه می تواند و باید باشد، نقش همبستگی گروهی در پی گرفت رسیدگی قضایی چیست و ... اما به نظرم همه ی فهمیدن ها و فهماندن ها چه در تئوری و چه در عمل پیش از آن بود که نظام قضایی و اجتماعی بخواهد بفهمد. فشرده پرونده آن شد که گروهی آمده اند، وجهی به ایشان داده شد، پیوندهایشان را گسستند، دست سازمان حامی (کانون هموفیلی ایران) را کوتاه کردند و وکیل شان را با انواع و اقسام فشار و تهمت و تهدید و نپرداختن دستمزد دادفری یا همان حق الوکاله (اکنون به مدت پنج سال) از صحنه بیرون راندند. این روزها برابرایستای من در گفتگوها نه استادان حقوق برای سنجش دادنامه ها، نه جامعه ی دانشگاهی، نه فعالان مدنی و نه حتی دادرس رسیدگی کننده در شعبه یک دادگاه های حقوقی تهران است بلکه کارمند دفتری دادگاه است به نام خانم (ر) که خودش تصمیم می گیرد، اجرا می کند، تشخیص می دهد، موکل را علیه وکیل تحریک می کند، نوبت های پرداخت را با سلیقه یا عقیده ی خویش جابجا می کند و مدعی است همه ی اینها را به نفع بیماران انجام می دهد و لابد تلاشش جبران کاستی های عملکرد وکیل است!
آری این فشرده ی رونده تاریخی خون های آلوده است.
2- فرهنگ را که یک شبه نمی توان دگرگون کرد، اصلاً شاید نشود دگردیسی در آن پدید آورد. دو هزار نفر می روند ورزشگاه و فوتبال می بینند اما دوشنبه شب ها هزار برابر آن یعنی دو میلیون نفر برنامه نود می بینند تا از حاشیه ها لذت ببرند. سرگذشت پرونده ما نیز چنین است. به جای بحث از موارد پیش گفته در بند یک که تنها جنبه حقوقی نداشتند و رویکرد اجتماعی آنها قوی تر نیز بود بر حق الوکاله مانور داده شد به عمد یا سهو، بر همکاری های اجتماعی و مدنی در پیش برد پرونده سرپوش گذاشتند، خواهان ها را از یکدیگر جدا کردند و کار به جایی رسیده که دادرس کنونی پرونده در نقش فرمانده نظامی و نه قاضی می گوید پرونده ها همسان هستند و دستمزد وکیل بی دستمزد، دستوری است شفاهی و اعتراض ناپذیر. خود دانید!
3- رسول دوبحری به عنوان رئیس شعبه دوازده دادگاه های تجدیدنظر استان تهران از سال هشتاد و هشت بدین سو یا دستیاری مستشاران که تغییر می کردند (محمدرضا غنچه، مجتبی نورزاد، محمدجواد اعلایی و غیره ) هنگام رسیدگی به دادنامه های صادر شده به دست دکتر مسعود امرایی فرد دادرس ویژه رسیدگی کننده به پرونده خون های آلوده اعلام کرد که «خون بها (دیه) زیان معنوی را نیز پوشش می دهد و پرداخت وجهی به عنوان زیان معنوی قانونی و شرعی نیست.» شاید با این رویکرد ذهنی که خواهان ها دارند پول زیادی از دولت می گیرند و بیت المال دارد هدر می رود، این پول زیاد آنچنان خوشبختی آور است که از این پس همه آرزو دارند فرآورده خونی آلوده دریافت کنند!
آری این چنین بود که تبصره ماده 14 آیین دادرسی کیفری سال 92 به تصویب رسید و گامی به پس برداشتیم حال اینکه آیا ارتباطی بین این دادنامه ها و تصویب آن تبصره هست یا خیر. داوری با حقوقدانان. پس از تصویب هم هرچه فریاد بزنی که این پرونده ها مدنی هستند نه کیفری و واژه دیه به کار رفته در آن ها ربطی به دیه ی قانون مجازات اسلامی ندارد کو گوش شنوا.
اگر طنز همکاران وکیلم را نیز بپذیریم که آیین نامه سال 85 رئیس قوه قضائیه در کاهش تعرفه حق الوکاله دست آورد اعلام حق الوکاله پرونده خون های آلوده بود چه معرکه ای به پا می شود از پس رفت ها و واپس گرایی ها.
4- دادنامه ای که در کتاب پیش رو می خوانید نخستین دادنامه صادر شده در پرونده های حقوقی خون های آلوده و در رسیدگی به 974 فقره دادخواست است، دادرس صادرکننده سعید نصیرایی بر خلاف دادرس بعدی هیچ گاه نخواست و پیگیری نکرد دادنامه اش کتاب شود. رویکردهای اجتماعی را رها کرد و به اقتصاد پیوست. نخستین دادنامه را البته واحد بین الملل قوه قضائیه به انگلیسی برگرداند و محمدجواد لاریجانی هنگام گزارش سالانه حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران بدان استناد کردکه ما آنچنان قضایی هستیم که 974 نفر ترک، لر، کرد، مسلمان و زرتشتی، زن و مرد در برابر دولت دادخواهی می کنند و نتیجه می گیرند! بگذریم.
حسین محمد خانی دومین دادرس رسیدگی کننده به پرونده، دادنامه ی رونویسی شده از دادنامه نصیرایی در قالب کتابی ناقص که در بازار هم یافت نمی شود به چاپ رساند (مسئولیت مدنی دولت در بارگه داد، نشر بعثت ).
بی انگیزگی سعید نصیرایی و شاید بی حوصلگی من موانعی جدی بودند که به چاپ دادنامه نخست بیندیشیم تا آنکه به برکت محیط مجازی و یمن شبکه های اجتماعی فیلتر شده و نشده دورهمی ورودی های 69 دانشکده حقوق دانشگاه تهران شکل گرفت، سید محمد موسوی مقدم که هم خودش با کتابهایش در عرصه نقد رویه قضایی نام آشناست و هم انتشاراتش، سخاوتمندانه پا پیش نهاد و به نظرم در جلسه مهرماه پارسال دورهمی دفتر من (23/مهر/97) بود که پیشنهاد چاپ این کتاب جدی شد. صدالبته که همه ی تلاش ها را خودش یک تنه انجام داد و من کار چندانی نکردم سپاسش باد. امیدوارم این همکاری دست مایه ی کتاب هاب بعدی شود و در حوزه های مشترکی که هر دو علاقه مندش هستیم.
5- چه اندازه دوست داشتم استادم عزت الله عراقی با آن نگاه اجتماعی ویژه به حقوق در میانمان باشد و بپذیرد که بر این کتاب مقدمه بنویسد اما به ظاهر که زود دیر شده. پس چشم آن دارم که کتاب تا بیست آبان یعنی نخستین سالگشت درگذشتش به بازار بیاید و آن را از هم اکنون پیشکش یاد و خاطره او می کنم.
 
علی صابری
8شهریور 97
لواسان، همزمان با عید سعید غدیر

 

 

 

 

کنفرانس ملی کودکان دارای معلولیت

 

پنل کودکان دارای معلولیت در بستر قوانین:

   موضوع: اهمیت قوانین در ایجاد فرصتهای برابر برای کودکان دارای معلولیت

   ریاست پنل: دکتر عباسی

   اعضای پنل:دکتر نحوی نژاد (سازمان بهزیستی کشور)، دکتر معینی (انجمن باور)، علی صابری (فعال حوزه کودکان دارای معلولیت).

زمان: 29 آبان 97، ساعت 10:45 الی 11:45

مکان: تهران- خیابان ولیعصر- نرسیده به چهارراه پارک وی- مجتمع فرهنگی ورزشی تلاش

 

 

مراسم یادبود به مناسبت درگذشت کودک خردسال، زهرا محمدی فرزند دلبند دوست عزیزم آقای اسماعیل محمدی در زمان و مکان زیر برگزار می شود. این اطلاعیه جهت آگاهی دوستانی که برای همدردی با ایشان ابراز لطف کرده اند آورده می شود.

زمان: سه شنبه 29 آبان 97، ساعت 14 الی 15:30

مکان: تهرانسر- بلوار نیلوفر- مسجدجامع حضرت رسول

 

 

 

 

 

به رفاقت با دکتر صابری عزیز افتخار می‌کنیم.
   عمرش دراز و آمالش محقق

سید کمال رفیعی

 

تبریک فراوان
به یار روشن روان
حضرت علی جان صابری (اعلی ا...مقامه)

علی سلیم جو

 

احسنت به دکتر صابری عزیز و دست آقای موسوی مقدم درد نکنه که با انتشار آثار دوست باعث ترویج علم و خوشحالی علاقمندان می شود.به افتخار هر دو عزیز

مدانلو جویباری

 

درود بر دکتر صابری عزیز
عجب عنوانی
ارزوی موفقیت بیشتر
سپاس از جناب دکتر موسوی مقدم

 

بر ناشر دانش پرور و نویسنده دانشمندش، مبارک باد!

باز باش ای باب بر جویای باب
تا رسند از تو قشور اندر لباب!

دکتر ایرج رضایی


سلام بر دوستان عزیز.
خیلی خوشحالم که توفیق یار شد تا بتوانم چاپ کتاب علی صابری عزیز را عهده دار شوم.
آغوش نشر حقوق امروز بر روی تمامی دوستان گشوده است.

سیدمحمد موسوی مقدم

 

سلام بردوستان.عرض تبریک وخداقوت به دکتر صابری  عزیز ودستمریزاد بر دکترموسوی مقدم ارجمند

سید حسن حسینی مقدم

 

با عرض سلام و احترام و ادب  و تقدیم تبریکات خدمت استاد  دکتر علی آقای صابری وبا احساس افتخار به رفیق بودن با چنین  وجود نازنینی وتشکر از استاد فرهیخته  سید  محمد عزیز وبا صفا

مهدی زاده

 

درود، صبح سه‌شنبه همه دوستان عزیز با خیر و شادی. شادباش خدمت دوستان دانشمند و وارسته" گروه 69 های جان "و عزیزان صابری و موسوی مقدم که نمونه ی زیبای همکاری از مجموعه ما هستند. به بار نشستن این همراهی زیبا در انتشار اندیشه های خردورزانه دکتر صابری در کتاب ایشان است که با ذوق و سلیقه ی سید محمد موسوی مقدم ممکن شده است. این کوشش نشان از پیوستگی بیش از انتظار ما با هم و ضرورت حفظ این پیوند ها در آینده است.فرجام نیک همراهی ناگزیر ما با هم!  شادمان از این نتیجه فرخنده، دستیابی به این موفقیت را خدمت همه دوستان به ویژه این دو بزرگوار شادباش عرض می کنم و پیروزی های بیشتر برای همه آرزو میکنم.

پژمان محمدی

 

 

درخور توجه همکاران گرامی

دستاورد سفرم به مشهد با میانجیگری دکتر محمد جلالی که به دلیل همکلاسی بودن در دوره کارشناسی دانشکده حقوق حدود سی سال است یکدیگر را می شناسیم و با درنظر گرفتن آشنایی پیشین با جناب نجات زادگان به دلیل همکاری در مجله ی نقد رأی گفت و گو با ایشان بود در زمینه ای که خواندن توضیحات خودشان گویاتر از گفته های من است. پس با پافشاری بر استواری کار علمی و ویژگی های اخلاقی جناب نجات زادگان و همکارانشان توجه شما همکاران را به متن فرستاده ایشان جلب می کنم.

 

 

 

بدینوسیله به آگاهی همه ی حقوقدانان نابینا می رسد کتب حقوقی را در کتابخانه های محتلف، بیشتر با هزینه ی شخصی به صورت صوتی آماده کرده ایم که به جهت مخالفت برخی ناشران امکان اینکه فایل صوتی به صورت عمومی منتشر شود نیست. چون ممکن است مورد سوء استفاده قرار گیرد لیکن از آنجا که استفاده نابینایان استثناء بر این قاعده است افزون بر آنچه پیش از این از کتب و مقالات در محیط مجازی قرار داده ام کتبی هست که در صورت تماس در اختیارتان خواهم نهاد . لطفاً مرا با پیشنهادهای خود راهنمایی کرده . در صورتی که کتابی برای ضبط دارید اعلام کنید تا اگر مورد نظرم بود همکاری کنیم.

 

 

 

 دسترسی پذیری شهر برای گروههای آسیب پذیر

 علی صابری | وکیل دادگستری| عضو سابق شورای شهر تهران

پنج شنبه ۳ آبان ماه- ساعت ۱۰:۳۰ صبح

بلوار وکیل آباد- بین وکیل آباد ۵۹ و ۶۱- موسسه توان یابان

 

 

 

کارگاه آموزشی با موضوع بررسی قانون پیش فروش ساختمان مصوب 1389 و آیین نامه ی اجرایی آن

سخنران: دکتر علی صابری

زمان: پنج شنبه مورخ 19 مهر 97- ساعت 9:30 الی 13:00

مکان: کانون وکلای زنجان

 

 

اکران ویژه فیلم  سینمایی پشت دیوار سکوت

زمان : یکشنبه 14 مرداد 97 ساعت 17

مکان : تالار ایوان شمس، سالن آفتاب

 

بزرگداشت و یادبود جوان از دست رفته محمدحسین بوذری، فرزند برومند همکارمان محمدرضا بوذری شنبه 30 تیر 97 از ساعت 16:30 الی 18:00 در مسجدالنبی به نشانی کارگر شمالی- روبروی کوی دانشگاه برگزار خواهد شد.

 

 

رئیس گرامی کانون وکلای دادگستری استان چهارمحال و بختیاری

 

 با سلام

    احتراماً، چنانکه مستحضرید قرار بود به دعوت آن کانون محترم در روز پنجشنبه 28 تیر ماه 1397 با حضور در جمع وکلا و کارآموزان آن کانون محترم از محضر آن همکاران گرامی بهره مند شوم. لیکن درگذشت ناگهانی یکی از نزدیکترین دوستانم علاوه بر اینکه حضور در مراسمات مربوطه را ایجاب می کند، مرا از لحاظ روحی و ذهنی در وضعیتی قرار داده است که حضور در این محفل ارزشمند را برایم دشوار می سازد. لذا از صمیم قلب از جنابعالی و سایر همکاران می خواهم پوزش مرا از بابت وضعیت پیش آمده بپذیرید. عمیقاً خود را متعهد می بینم در صورت صلاحدید جنابعالی و سایر عزیزان در آن کانون ارجمند در نزدیکترین زمان ممکن افتخار حضور در جمع صمیمانه آن گرامیان را پیدا کنم. در پایان بار دیگر از قصور خویش عذرخواهم .

 

با سپاس فراوان

علی صابری

 

نشست علمي با موضوع "نحوه عملكرد دادگاهها در دعاوي جلب ثالث"
سخنران دكتر علي صابري
يكشنبه ٣١ تير ١٣٩٧
ساعت ١٨-٢٠
ورود براي عموم وكلا و كارآموزان آزاد است.

 

 

 

موضوع:  وجه التزام در رویه قضایی ایران 

زمان: پنجشنبه 28 تیر 1397

 


اولین نشست ادبی

(دوباره رویش جوانان)

با حضور دکتر علی صابری

 

 

 

 

اطلاعیه بسیار مهم

 

بسمه تعالی

همکاران گرامی، وکلای ارجمند دادگستری

اخیراً برخی از نامزدهای محترم سی امین دوره انتخابات هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز در اعلانات عمومی و آگهی های تبلیغاتی خویش اعلام نموده اند که مورد حمایت اینجانب قرار دارند. بدینوسیله بار دیگر تأکید می کنم در این دوره از انتخابات تنها از آقایان دکتر عیسی امینی و دکتر کامران آقایی حمایت کرده ام. بنابراین سایر مطالبی که از سوی افراد یا گروه ها دائر بر حمایت اینجانب از اشخاصی غیر از دو نامزد محترم پیش گفته منتشر شده یا خواهد شد قویاً تکذیب می شود. امیدوارم تمامی نامزدهای محترم با رعایت موازین اخلاقی در جهت برگزاری انتخاباتی آرام و سالم گام بردارند.

 

با احترام

علی صابری

96/12/15

 

 

 

پوزش خواهی

 پیرو متن قبلی درباره ی برگزاری میزگرد، تغییر ناخواسته ای در زمان برگزاری به وجود آمده. بنا   به اعلام معاونت پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی ( در صورتی که دوباره تغییری رخ ندهد )   میزگردی که علی صابری در آن شرکت دارد در همان تاریخ پنجشنبه 10 اسفند 96 در همان مکان   اما  در ساعت 10:30 تا 12 برگزار می شود.

 

 

 

 

رونمایی و جشن امضاء کتاب حقوق شخصیت و حقوق مسئولیت مدنی در اروپا 

با سخنرانی دکتر حسن محسنی، دکتر علی صابری، دکتر عباس میرشکاری

 

 

 

رفتن به بالا

لطفا کمی صبر کنید ...