معامله به قصد فرار از دین (1)

 
آموخته ها و اندوخته های یک دادفر
قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی : معامله به قصد فرار از دین(1)
علی صابری
 
با سپاس از دوست و همکارم مهدی شیرخانی.
1- همکارمان فرهاد هوشیار حسینی مرا به نگارش این نوشته برانگیخت. دو سه روز پیش درباره ی مواد 8 و 16 قانون نحوه ی اجرای محکومیت های مالی با هم گفت و گو کردیم و از رویکرد دادگاه ها درباره ی دو بخش جدا از هم ماده ی 8 پرسیدیم. برایش جستجو کردم. در سایت پژوهشگاه قوه قضائیه با کلید واژه ی (معامله به قصد فرار از دین) چیزی نیافتم. با واژه ( قانون نحوه ی اجرای محکومیت های مالی) نیز چیز دندان گیری یافت نشد.
2- درباره ی قانون نحوه ی اجرای محکومیت های مالی، گفتنی بسیار دارم. از تاریخچه ی آن و پیوستن ما به پیمان نامه های حقوق بشری که موجب شد بدهکاران مدنی را بازداشت نکنیم. اثرش را دیدیم. سال 77 خلاف پیمان، قانون گذاشتیم که زنده یاد استاد واحدی، از این قانونگذاری بومی خشنود بود. ما که تاب بعضی چیزهای حقوق بشر را نداریم! همان هنگام هم گفتم و نوشتم که به جا یا دست کم در کنار بازداشت در بانک مرکزی و اداره ی ثبت، پی اموال بدهکار بگردیم. برای سنجش، دو نظر از دکتر کلانتریان در اجرای ماده 2 پیشین ( ماده 3 کنونی) را قلم زدم و ... . قانون تازه که آمد همه به هوا پریدیم. ناآگاه از نسخ ماده 36 قانون اعسار یعنی قائم مقامی طلبکار در ... . بگذریم، استعلام از بانک و ثبت که این همه شادی ندارد. به ظاهر از بدیهیات است. البته که در زمان حکومت قانون پیشین دادستان کل کشور با بخش نامه جلوی همین را هم گرفته بود و خیلی چیزهای دیگر .
3- گروه وکلای ( دادفران ) دادگو، درباره ی سنجش قانون تازه در کانون دادفران نشستی برگزار کردند. چه خوب بود اگر دست کم این گروه نام خود را گروه دادفران می نهاد، با دادگو خوش آهنگ می شد . دکتر نهرینی که آرزوی بهبودی و سلامتی اش را دارم و هر دو پارسال بیماری سخت و مشترک را دچار بودیم و دکتر یوسفی صادقلو ( احمد یا مهدی دقیق یادم نیست. بنظرم مهدی) قانون را زیر و رو کردند بویژه مواد 8،16 و 21 را. فایل صوتی در دسترس است. بجاست یاد روان شاد حسین احمدی لاکلایه، را گرامی بدارم. از اعضای این گروه ، مردی ساده دل و خوش نیت با لهجه ی شیرین گیلک و چه اندازه که نگهداری این لهجه ها دلبسته هستم. آه که دارد مانند خیلی چیزهای دیگر از دستمان می رود. البته که با تعصب کور قومیتی مخالفم اما نگهداشت میراث قومیت ها از جمله لهجه را پاس می دارم. اجازه دهید از محمد فرض پور نیز یادی بکنم. با هردو این زنده یادان در دوره ی 27 هیئت مدیره ی کانون کار کردم و چه خاطرات شیرینی از قرآن خوانی هر دو در آغاز جلسات و شعرخوانی فرض پور و حسن نیت وی و آن بازی که نگذاشت در دوره ی 27 رئیس شود. اینگونه بازی ها که افتخار ندارد . به دوره ی 28 کاری ندارم و سرطان که فرض پور را از ما گرفت . نزدیک نشست اتحادیه در اهواز هستیم. یاد آبان 92 و نشست اراک افتادم که فرض پور اداره کرد. بازهم با اشعار سعدی که در میان نشست می خواند و صد البته خاطراتی از استاد کاتوزیان که او هم رفت.
4- دادنامه ی نخستین در دادنامه ی استان را بخوانید وداوری کنید. استدلال و ذهنیت دادرسان روشن است. هرچند نگارش بویژه آنی که از دادگاه استان است اشکال فراوان دارد و پیوند دادن استدلال ها کمی دشوار است. درباره ی این قانون دادنامه های دیگری را خواهم آورد.
 

 

 

دکتر علی صابری 1481 بازدید 1396/09/27 0 نظر

دیدگاه کاربران

;

;

شبکه های اجتماعی

رفتن به بالا

لطفا کمی صبر کنید ...