پرسش و پاسخ (5)

 

پرسش و پاسخ (5)

علی صابری

 

پرسش:

آقای دکتر صابری عزیز سلام

وقت شما بخیر

یک سوالی برایم مطرح شده است که نیاز به کمک شما دارم:

آیا خوانده دعوا در دعوای اعتراض ثالث (محکوم له رای مورد اعتراض)میتواند دعوای تقابل مطرح کند؟

 

پاسخ:

آقای پارسا:

در اعتراض ثالث یک نظر اینه که طریق فوق العاده است و فقط می توان اعتراض ثالث اقامه و رسیدگی فقط در همین حد است دعوی اضافی و سایر دعاوی طاری قابل طرح و رسیدگی نیست

در اعتراض ثالث به حکم اعتراض می کند خواسته جدید طرح نمی شود تا موجبات اقامه دعوی تقابل فراهم شود

ولی اگر اعتراض به حکم مستلزم طرح موضوع جدید باشد که خواسته جدید و دعوی جدید تلقی شود وقتی به ثالث اجازه طرح دعوی جدید را دادیم اصل تناظر و قاعده انصاف در دادرسی حکم می کند به طرف مقابل حق مساوی بدهیم قاعده انتقال حقوق طرفین در دادرسی های فوق العاده مثلا در واخواهی اگر واخواه از مزایای جلسه اول ایتفاده کند چرا واخوانده استفاده کند مثل ایراد به تقویم از طرف واخواه و اختیار ماده ۹ برای واخوانده

 

آقای سجاد رضایی

با سلام و احترام

به نظر بنده

 

1)با توجه به ملاک مواد 130 و 135 آدم، طواری غیر مربوط به ادله (یعنی دعوای تقابل و اضافه، دعوای جلب ثالث و ورود ثالث ) مختص مرحله نخستین و تجدید نظر است.

 

و با عنایت به اینکه اعتراض ثالث، فرجام خواهی و اعاده دادرسی از طرق فوق العاده شکایت از آرا هستند، نمیتوان دعوای تقابل را در آنها وارد دانست.

زیرا بنا به اصول، طرق فوق العاده استثنا هستند و در موارد استثنا باید به قدر متیقن و آنچه تصریح شده اکتفا نمود

 

2)  قرینه ای دیگر هم برای تایید ادعای فوق می‌توان آورد :

 

 با توجه به م 141، دعوای تقابل همیشه به موجب دادخواست ، و در مقابل دعوای اصلی که آن هم به موجب دادخواست اقامه شده، صورت می‌پذیرد.

حال آنکه اعتراض ثالث گاهی به موجب دادخواست (م420) و گاهی بدون دادخواست(م421) به عمل می‌آید.

 

پس حداقل در موارد اخیر، به هیچ وجه دعوای تقابل را در برابر اعتراض ثالث نمیتوان صورت داد.

دکتر علی صابری 1146 بازدید 1398/04/25 0 نظر

دیدگاه کاربران

;





;

شبکه های اجتماعی

رفتن به بالا

لطفا کمی صبر کنید ...